Refakatçi Politikası


Refakatçi Politikası

*Kocaeli Devlet Hastanesi’nde sizleri konuk ettiğimiz süre içinde sizlerin ve yakınlarınızın güvenliği için uyulması gereken bazı önemli kurallar hakkında bilgi vermek istiyoruz.

*Kocaeli Devlet Hastanesi’ne randevulu yatışınız söz konusu ise (ameliyat, teşhis veya tedavi amacıyla) yanınıza diş fırçası, bardak, terlik, yedek yatak kıyafetiniz, iç çamaşırlarınız, kitap, dergi, gazete, hijyenik bakım ürünlerinizi (kolonya, kağıt peçete, kağıt havlu, kağıt mendil vb.), alınız ve mümkünse vücut banyosu yaparak geliniz.

*Hastanın yanında refakatçinin kalma durumu hekimi tarafından belirlenir ve bir kişiyle sınırlıdır.

*Refakatçi vizit ve tıbbi tedavi sırasında (özel durumlar hariç) oda dışında bekletilir.

*Refakat kartı klinik tıbbi sekreterleri tarafından verilir.

*Refakat yemeği ücretli yatan hastalarımıza ücretli verilir.

*Refakatçi, hastanın bakımına izin verilen ölçüde katılabilir.

*Yoğun bakımlar ve acil ünitesinde refakat uygulaması yoktur.

*Hastanemizde kullandığınız her eşyanın size ve hastanıza özel olmasına dikkat ediniz.

*Hastanemizde kaldığınız süre içinde kişisel hijyeninize ve yakınınızın kişisel hijyenine (el yıkama, yüz ve ağız temizliği) daha fazla özen gösteriniz. Hastanızın durumu bunları yapmaya engel teşkil ediyorsa klinik hemşirenizden mutlaka bilgi alınız.

*Odalarda yiyecek ve canlı çiçek bulundurmayınız veya çiçekleri 48 saatten fazla vazoda bekletmeyiniz. Bakteri üremesine neden olmaktadır.

*Yanınızda bulunan oda arkadaşlarınızla ve ziyaretçilerinizle fiziksel temasta ( el sıkma, yanaktan öpme gibi) bulunmayınız.

*Tuvaletleri kullanmadan önce ve sonra sifonu çekiniz. WC temizliğine azami dikkat ediniz.

*Tuvalet öncesi ve sonrasında ellerinizi lavabolarda bulunan "N1500 Normu ve El Hijyeninde 5 an" tablosuna uygun (hastane ortamında olduğunuzdan) her zamankinden daha özenli yıkayınız.

*Hastalarımızın kıyafetlerini (iç ve yatak) her gün değiştirmesini sağlayınız. Mutlaka yedek kıyafet bulundurunuz.

*Odalarınızı temiz ve düzenli tutunuz. Sık, sık havalandırınız.

*Yapay çiçekleri çok iyi koruyunuz. Evinize hastane enfeksiyonları riski yönünden götürmemenizi öneriyoruz. Odanızda yapay çiçek bulundurmak istiyorsanız birden fazlasını hastaneye kabul etmeyiniz.

*Hastaneden götürmüş olduğunuz çamaşırları, kapalı poşette götürerek evde temas ettirmeden çamaşır makinesine koyunuz, yıkama sonrası ütüleyiniz.

*Yakınlarınıza hastanemizin ziyaret kuralları ve saatleri hakkında bilgi veriniz.

*Kocaeli Devlet Hastanesi’nde yatan hastalarımız ve refakatçilerimizin hastaları hakkında bilgi alma hakkına saygı duyulmaktadır.

*Kocaeli Devlet Hastanesi’nde yatan hastalarımız, refakatçileri veya yakınlarının hastanemizdeki kurallara öğrenmeleri ve uymaları vermiş olduğumuz hizmet bakımından önemlidir.

Duyarlı ve anlayışlı davranışlarınızdan dolayı teşekkür eder, acil şifalar dileriz.

© Kocaeli Devlet Hastanesi 2017